Na een succesvolle pilot in 2024 biedt ziekenhuis Nij Smellinghe muziektherapie nu structureel aan, twee dagdelen per week. We kijken ernaar uit om patiënten op de afdeling Neurologie, Intensive Care en Klinische geriatrie te kunnen ondersteunen met muziektherapie. Muziektherapie is een mooi voorbeeld van de samenwerking tussen ZuidOostZorg en Nij Smellinghe vanuit de stichting NijZ.
Wat is muziektherapie?
Muziektherapie is een wetenschappelijk onderbouwde therapievorm waarbij muziek doelgericht wordt ingezet om herstel, communicatie en welzijn te bevorderen. De afgelopen jaren heeft muziektherapie haar effectiviteit bewezen, met name bij patiënten met een neurologische aandoening of op de intensive care. Met muziekinterventies kan hersenactiviteit gestimuleerd worden waardoor motoriek, spraak, geheugen en cognitieve functies kunnen verbeteren. Denk bijvoorbeeld aan het gebruik van ritme om loopbewegingen te ondersteunen of melodie om spraak te stimuleren.
Eline van der Veen (muziektherapeut): “We kunnen muziektherapie bijvoorbeeld inzetten om de aandacht te trainen, als dat nodig is, zodat zij ook bij andere therapieën beter aandacht kunnen houden. Of we lokken woorden uit, bijvoorbeeld door ‘In Holland staat een…’ te zingen. Het kan mensen helpen opnieuw te leren praten en zich te uiten. Dat is voor hen persoonlijk heel belangrijk én het draagt bij aan betere zorg en behandeling.”
Interdisciplinaire samenwerking
Muziektherapie staat niet op zichzelf, maar maakt deel uit van een breder behandelplan. Het samenspel met andere disciplines zoals logopedie, fysiotherapie en Ergotherapie versterkt het effect.
Laatste nieuws
-
11 dec 2025
Nieuwe tijdelijke operatieafdeling Oogheelkunde vanaf maandag 15 december
-
11 dec 2025
Aangepaste openingstijden
-
08 dec 2025
Onze wervingsfilm laat zien wie wij zijn
-
06 dec 2025
‘Ondanks het verdriet voel ik me hier thuis’
-
06 dec 2025
Nij Smellinghe bestaat 80 jaar
-
27 nov 2025
“We zien een toenemend aantal kinderen tussen 2 en 4 jaar met poepangst”
-
25 nov 2025
Twee nachten alternatieve route naar ingang Nij Smellinghe
-
19 nov 2025
“COPD-patiënten vinden kracht in beweging: ‘De wandelgroep is een geschenk uit de hemel’.”
-
18 nov 2025
Samenwerking nucleaire geneeskunde
-
17 nov 2025
Mislukte emancipatie - Column gynaecoloog/seksuoloog Esther Nijhuis